اینورتر

کاربرد اینورتر در جرثقیل ها

جرثقیل وسیله ای است که کاربرد آن جابجایی اجسام سنگین میباشد. جرثقیل ها دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به شرح تعدادی از آن ها میپردازیم :

 

جرثقیل های سقفی زنجیری 

در سالن ها و مکان هایی که فضا کم بوده و محدودیت فضا وجود دارد و همچنین نیاز به حداکثر ارتفاع میباشد از جرثقیل های سقفی زنجیری استفاده میشود.

 

جرثقیل های سقفی

برای انتقال بارها در راستای عمودی و افقی از جرثقیل های سقفی استفاده میشود. جرثقیل های سقفی دارای دو ریل موازی میباشند که نصب آن ها به صورت افقی بوده و بار روی آنها جابجا میشود. این نوع جرثقیل ها در دو مدل تک پل و دو پل موجود هستند.

مدل تک پل :

مدل تک پل فضای کمتری را اشغال کرده و فشار کمتری بر روی ریل ها وارد میکند و همچنین کاربرد فراوانی در صنعت دارد.

دو پل :

اگر سالن بزرگی دارید این نوع جرثقیل گزینه مناسبی میباشد.

 

جرثقیل های دروازه ای

جرثقیل های دروازه ای جهت جابجایی بار هم در محیط های باز و هم در محیط های سرپوشیده کاربرد دارند. جرثقیل های دروازه ای نیز دارای دو مدل تک پل و دو پل هستند. از دیگر ویژگی های جرثقیل دروازه ای قابلیت نصب بالابرهای سیم بکسلی در گروه های کاری مختلف است.

 

جرثقیل های نیم دروازه ای

جرثقیل های نیم دروازه ای به طور کلی در خارج از سالن ها نصب میشود و معمولا کاربرد آن تخلیه و بارگیری اجناس میباشد. از لحاظ ساختار جرثقیل های نیم دروازه ای و سقفی دارای شباهت های بسیاری میباشند. این مدل جرثقیل ها در انواع دو پل، تک پل، کنسول دار، بدون کنسول و … می باشند.

 

جرثقیل دروازه ای بازویی

در جرثقیل های بازویی چند سیستم جابجایی با هم ادغام شده و در میان جرثقیل ها دارای صرفه اقتصادی میباشد. از این نوع جرثقیل در بسته بندی ، مونتاژ و جوشکاری استفاده میشود.

 

جرثقیل دروازه ای گردان

جرثقیل گردان به نیم دروازه ای بسیار شبیه است. این نوع جرثقیل ها قابلیت چرخش دارد و معمولا در بنادر و گمرکات استفاده میشود.

 

تاور کرین ها 

نام دیگر تاورکرین ها جرثقیل های برج سازی میباشد . کاربرد این جرثقیل ها در برج سازی، سدسازی، سیلوسازی، پل سازی و … میباشد. تاورکرین ها میتوانند در ارتفاع های مختلف و مقدار بار های و در شعاع های مختلف باشند و چون قدرت زیادی در تحمل بار سنگین دارد، در صنعت بسیار محبوب میباشند.

 

جرثقیل دیواری

از جرثقیل های دیواری جهت استفاده بهینه از گوشه و کنارهای سالن ها استفاده میشود.

استفاده از اینورترها در جرثقیل ها

از تجهیزات پرکاربرد در جرثقیل ها اینورترها میباشند . استفاده از اینورترها در جرثقیل باعث افزایش کارایی ، راندمان و امنیت آنها میشود.

جرثقیل ها در زمان راه اندازی و در سرعت های پایین نیاز به گشتاور بالایی دارد که این گشتاور مناسب توسط اینورترها فراهم میشود.

راه اندازی نرم موتور توسط درایو علاوه بر کاهش تنش های الکتریکی روی شبکه برق، از شوک های مکانیکی و ضربه ی وارد شده به بار که موجب استهلاک سریع قسمت های مکانیکی می شود، جلوگیری می نماید.

از دیگر کاربردهای اینورترها در جرثقیل ها ، تغییر جهت موتور، کنترل سرعت موتورو همچنین قابلیت نصب مقاومت ترمز و داشتن رله خروجی برای فعال کردن ترمز مکانیکی موتور میباشد.

با توجه به اینکه کار با جرثقیل ها با خطراتی همراه است به همین جهت انتخاب درایو مناسب برای این کاربری بسیار حائز اهمیت است.

در جرثقیل ممکن است مکانیزم ترمز به طور ناگهانی قفل یا رها شود، در کاربری جرثقیل با توجه به اینکه این کاربری از نوع گشتاور ثابت است باید در این کاربری در فرکانس های پایین هم گشتاور کافی فراهم شود.

پس نیاز است اینورتر این اطمینان را ایجاد کند که گشتاور داخلی برای نگه داشتن بار کافی است و لغزش و نوسان در آن اتفاق نمی افتد. اینورتر باید تعیین کند چه زمانی ترمز مکانیکی فعال شود و سیستم ترمز هم نیاز است متناسب با فرکانس خروجی اینورتر وضعیت خود را تغییر دهد.

در کاربرد وینچ و تاورکرین در سرعت های پایین گشتاور بالایی نیاز هست که باید در تهیه ی درایو مناسب این موضوع را مورد توجه قرار داد.

در حرکت های طولی و عرضی با توجه به توان موتور و جریان کششی، اینورتر مناسب کاربردهای نیمه سنگین نیز انتخاب مناسبی هستند.

آرتا اینورتر بزرگترین و معتبرترین نمایندگی اینورتر هایتک در ایران.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *